Pediatra Rzeszów

Pediatra Rzeszów

Kiedy udać się z malcem na rehabilitację Bardzo dużo spośród nas nie zdaje sobie sprawy że schorzenia postawy kręgosłupa, które uaktywniają się już gdy jesteśmy mali, które da nam Pediatra Rzeszów. Złe Postawa, garbienie się przy odrabianiu lekcji mało ruchu. W latach 90 w szkołach była tzw. gimnastyka korekcyjna. Dzieci chodziły na nią aby właśnie zmniejszyć urazy, które w starszym wieku mogą dać o sobie znać. Ja np. miałam płaskostopie. Moja przyjaciółka skrzywienie kręgosłupa -tutaj mogą pojawić się poważne zburzenia w budowie nowych narządów i zaburzenie ich czynności Obecnie w przedszkolach nic nie zwraca na to uwagi, a otyłość która jest po prostu ogromna wśród nastolatków znacznie się do tego| przyczynia Możemy też sami korygować swoje maluchy i je sprawdzać oto kilka praktycznych ćwiczeń: Dziecko siedzi w pozycji wyprostowanej: barki na jednej wysokości, nigdy nie są one za dużo wysunięte do przodu łopatki płasko dochodzące do klatki piersiowej – nie odstające dolne kąty łopatek w tej samej linii równe wcięcia w talii Stanowią toż stosunkowo proste obserwacje, a niekiedy mogą one uratować| zdrowie naszych dzieci. Co jeżeli zauważymy już nieprawidłową postawę u naszego malca lub nastolatka. Po pierwsze do specjalisty, który najpewniej zleci naszemu dziecku rehabilitację. Rehabilitacja dzieci nie jest łatwa a ale musimy znaleźć również odpowiedni ośrodek Niestety u nas czekanie na NFZ toż często kilkanaście tygodni w moim wyjątku było toż 3 lata tylko może dlatego że mieszkam w dużym mieście. Nie znam nie sprawdzałam w innych.

Poszłam na rehabilitację prywatną jest ona bardziej kosztowna jednak można było realizować ją od razu. Oczywiście rozumie, ze wybrane choroby nie wymagają leczenia od razu, a część ćwiczeń możemy zrobić sami w mieszkaniu z dzieckiem. Powinniśmy jednak zadać sobie pytanie czy możemy pozwalać sobie czekać np. 6 miesięcy i czy istnieć nas na ostatnie żebym zapłacić? To wydarzenie i reakcja na nie musi zadać sobie każdy z nas sam. Że już ustalimy się na fizjoterapię czy jakimś fartem zwolniło się miejsce na NFZ to co następnie Musimy ocenić czy dana firma jest odpowiedni kadrę oraz czy idzie on na szkolenia oczywiście zweryfikować koszty jeżeli to prywatna placówka. Warto też zapoznać się z uwagami np. w internecie na temat wybranego ośrodka, oraz czy ma dobre opinie pod hasłem pediatra Rzeszów. Opinie postronnych gości będą niezwykle znaczące dla nas. Zupełnie nie jest tak że 20 osób punktuje daną firmę źle. Jeżeli tak bywa tzn ze jest po prostu nieodpowiednia. Jest to raczej istotne kryterium przy wyborze placówki do rehabilitacji. Jeśli chodzi o wady postawy u dzieci możemy wyróżnić plecy okrągłe – głębiona kifoza piersiowa oraz zapadnięta klatką piersiową. Przy tej deformacji powinniśmy nastawić się na rehabilitację mięśni karku. plecy płaskie – spłaszczenie lub brak krzywizny kręgosłupa tutaj nacisk rehabilitacji powinien składać się na pogłębienie krzywizny kręgosłupa. plecy wklęsłe- pogłębiona lordoza lędźwiowa i wystającym brzuchem. Tutaj koniecznie musimy wyciszyć przede wszystkim mięśnie brzucha, oraz mięśnie w zakresie lędźwiowym. Skolioza- czyli inaczej mówiąc zmiany kręgosłupa. Ta dolegliwość niestety pogarsza się nawet po zakończeniu rozwoju malucha. Jednak najszybciej możemy ją naprawić przed okresem dojrzewania. Pediatra czy rehabilitant musi przy skoliozie zauważyć jak mamy kąt skrzywienia kręgosłupa oraz jej lokalizację. – skolioza lędźwiowa, piersiowa itp. Istotnej jest również żeby maluchy nauczyły się już od najmłodszych lat przyjmować właściwą pozycję w przedszkolu siedzenie po turecku z wyprostowanymi plecami , w przedszkolu siedzenie prosto na krześle. Wady stopy czyli popularne w latach 90 płaskostopie. U mnie 80% szkoły je miała Jakie wyróżniamy wady stopy

1.Stopa płaska– jeżeli zmoczymy naszą stopę w kolorach i dobijemy ja na stronicy nasza noga pozostawi na niej wyraz w którym nie będzie ważnego wcięcia. Odbije się ona cała na karcie papieru jak nasza ręka po zmoczeniu w farbie.

2. Stopa wydrążona – toż taka która na karcie po zanurzeniu w farbie zostawi ślad palców i pięty środka naszej nogi właściwie nie będzie.

3. Stopa prawidłowa – to odbicie na karcie idealnie czyli widoczne wcięcie po wewnętrznej stronie stopy. Jeśli nasze badanie dziecka wyjdzie negatywnie czyli pojawi się cała stopa lub stopa wydrążona to powinniśmy skonsultować się z pediatrą lub fizjoterapeutą aby zacząć leczenie.

Kiedyś były to kuracje i spotkania grupowe około 20 dzieci w grupie a teraz też jeszcze możemy zapisać naszą pociechę na tego rodzaju rehabilitację. A każde dziecko jest wyjątkowe i nie każde lubi pracować w grupie. To już sprawa osobista co nam odpowiada. Przy rehabilitacji płaskostopia wzmacnia się mięśnie wewnętrzne stopy, dba się o odpowiednie stawienie stopy, rozciąganie mięśni przykurczonych stopy. Niektóre ćwiczenia powinniśmy pracować z dzieckiem w domu, gdyż na spotkaniach 2 razy w tygodniu na rezultaty będziemy czkać za długo. Jak sprawdzić stopę u macha. Najlepszym wiekiem jest gdy dziecko już dobrze chodzi więc jak ma|3-4 jak lata. Wtedy zanika tzw poduszeczka tłuszczowa u malucha i odcisk na naszej stronie wyjdzie na pewno prawidłowy. Są to tylko 2 najczęściej opisane wady budowy jest ich o wiele więcej Jednak musimy pamiętać, Ze swoja praca w domu z dzieckiem po zajęciach przyniesie szybsze efekty poprawy zdrowia niż tylko oczekiwanie na jedno lub dwa spotkania tygodniowa u pediatry. Niestety są toż bardzo poważne zmiany jeżeli zostaną wykryte wcześnie to szybko możemy je zniwelować , oraz nasze dziecko będzie kształtowało się doskonale w dalszych latach. Co innego jeżeli swoje dziecko ma wadę genetyczna i potrzebuje fizjoterapii ciągłej. Dobrze znamy że zwierzęta sprawdzają się idealnie w czasie rehabilitacji manualnej czy ruchowej. Do tych zwierząt należą konie. Co daje nam taka hipoterapia: poprawę napięcia mięśniowego zwiększa koncentracje uwagi zwiększenie możliwości swobodnego przemieszczania się doskonalenie koordynacji ruchowej.

Pediatra Rzeszów daje zalecenia do rehabilitacji:

  • po przebytej chorobie Heinego-Medina,
  • po przepuklinie oponowo-rdzeniowej mózgowe porażenie dziecięce,
  • stwardnienie rozsiane stany po urazach czaszkowo-mózgowych skoliozy koślawość bioder i kolan,
  • kręcz karku i inne uzależnienia MPD,
  • ADHD,
  • choroby mięśni zespół Downa

Tego typu działania na 100% polepszą zdrowie dziecka, jednak musimy mieć na uwadze żeby wybrać odpowiedni ośrodek jeździecki który oferuje tego typu hipoterapię. Zwierzęta powinny być dobre i ułożone i ich opiekun i rehabilitant musi przejść odpowiedni kurs. Celem| tego typu terapii jest przywrócenie sprawności fizycznej choremu malcowi, który dzięki byciu ze końmi i robieniu na nim zadań szybciej osiąga oczekiwane efekty. Nie każdy koń się nadaje do pracy z młodzieżą, a zwłaszcza chorymi. A jak pisałam wcześniej sprawdźmy opinie w necie lub zasięgnijmy języka u znajomych. Powinniśmy posiadać również specjalne orzeczenie które da nam pediatra, które kwalifikuje nasze dziecko do tego tupu zajęć. Jednak wiele ośrodków oferuje i prywatne hipoterapię. Rehabilitacja młodzieży nie jest jednoznaczna, ale jeżeli chcemy toż możemy pokonać przeciwności losu szybciej niż nam się wydaje. Maluchy najlepsze efekty osiągają przez zabawę, więc wiele lekcji wcale nie musi im się kojarzyć z pracą nad swoja pozycją a jako dzień gdzie sympatycznie spędzają się czas robiąc różnego rodzaju zadania. Im mniej maluchy będą świadome rehabilitacji tym korzystniej dla nich. Nie ma co omawiać szczegółów z maluchem i tak wiele wyłącznie po prostu działać.