Fotowoltaika czy warto

Fotowoltaika czy warto

Buduje budynek i niestety jednak mam wielki problem z wyborem ogrzewania. Niby to oczywiste bo teraz jest zakaz ogrzewania domu ekogroszkiem i najlepiej byłoby ogrzewać prądem ale niestety| na obecne rozwiązanie mnie nie stać. Dlatego rozpocznę od początku co jest korzystne a co nie. Apartament mam powierzchni około 150m2 nie jest wielki taki nadzwyczajny, piętrowy – 3 sypialnie i 3 łazienki, kuchnia i salon. Dom położony jest z dala o centrum gdyż działki były w tej okolicy tańsze. Niestety teraz jestem na etapie wyselekcjonowania rodzaju ogrzewania i niestety przede mną ogromny dylemat. Przeliczam wszystko za i przeciw. Jaki kocioł kupić?

  • kotły jednofunkcyjne, które wytwarzają ciepło na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania, ale w małym zakresie mogą również służyć do ogrzewania wody,
  • kotły dwu funkcyjne, które wytwarzają ciepło także na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania, jak i w celu ogrzania wody.

Należy zaznaczyć że istnieją dwa rodzaje tzw:

Najwygodniejszym i najczystszym ogrzewaniem jest ogrzewanie na prądem. Jednak oprócz łatwej instalacji i stosowania, niesie ono za sobą bardzo ogromne koszty użytkowania. Stanowi to najkosztowniejsze z dostępnych ogrzewań. Oczywiście możemy tu dostosować taryfy do pracy pieca, jednak i tak tego rodzaju ogrzanie domu będzie najkosztowniejsze. Kiedyś w internecie zauważyłem rysunki, które funkcjonują jak grzejniki. Naprawdę fajna sprawa, jednak są one bardzo kosztowne w eksploatacji – firma zapewnia że nie tylko są efektywne, ale także mogą ogrzać dość wielką powierzchnie i jeszcze super się prezentują ozdabiając nasze mieszkanie. Kolejnym modelem są kotły na paliwa stałe tzn ekogroszek, węgiel, drewno oraz brykiet.

Tego typu kotły składają się z paleniska, palnika , wymiennika ciepła, obudowy z konstrukcja nośną, osprzętu i automatyki. Pospolity kocioł na brykiet ma tzw podajnik, który jest zasypywany raz na parę dni. Tego typu ogrzewanie mieszkania należy do tanich jednak bardzo skomplikowanych. Możemy zaprogramować podawanie ekogroszku. Spalony popiół powinno się wybierać raz na parę dni, ogień musi palić się ciągle, więc jeśli chcemy wyjechać gdzieś na wczasy w zimie jest to dosyć spory kłopot, bo ktoś naszym apartamentem musi się interesować i dorzucać ekogroszek. Możemy też zaplanować miejsce na gromadzenie materiału do opału, warto o tym pomyśleć już na etapie budowania domu. Kolejnym sposobem ogrzewania jest piec na gaz. Jest to ogrzewanie o wiele bardziej czyste. W marketach dostępne są kotły tradycyjne, kondensacyjne i pulsacyjne. Najlepiej dogodnym rozwiązaniem pod względem eksploatacji są kotły pulsacyjne (nawet 40% tańsze w użytkowaniu od tradycyjnego kotła gazowego), ale| za to ich nabycie jest znacznie kosztowniejsze. Z kolei kocioł tradycyjny jest tańszy w zakupie, ale za to najdroższy w obsłudze spośród wymienionych rodzajów kotłów. Wszystko prezentuje się bardzo dobrze| jeśli mamy gaz w drodze przy naszej działce. Jeśli nie to musimy zamówić specjalny dystrybutory, który stoi na naszej działce, a spółka napełnia go gazem. Wtedy moje ogrzewanie już nie jest tak atrakcyjne, gdyż opłata za gaz jest znacznie większa. Ogrzewanie solarne jest coraz bardziej modne w Polsce. Sama eksploatacja jest prosta, ale zakup już paneli nie należy do najtańszych. W naszym kraju| możemy strać się o dofinansowanie tego stylu inwestycji. Opinie co do ogrzewania solarami są podzielone, gdyż sama instalacja pobiera prąd i co jest dość kosztowne. Fotowoltaika – czy o w nią zainwestować? Tutaj rodzi się dużo niewiadomych, ale również jak w przypadku solarów możemy uzyskać pieniądze od rządu. Ja oczywiście zainwestowałem w panele, ponieważ jak dla mnie więcej mówi za niż przeciw:

Zalety:

  • czyste źródło energii – instalacja nie emituje zanieczyszczeń, po zużyciu możliwy jest także recykling paneli fotowoltaicznych,
  • ciche – tu nie jest przekazywany żaden hałas
  • dostępność czystej energii – światło było i będzie nie musimy denerwować się, ze go zabraknie jak w przypadku ekogroszku czy gazu, z którego dostępnością bywa rożnie.

I przede wszystkim światło jest darmowe. -nadwyżki energii możemy odsprzedać na czym dodatkowo zarabiamy. Wady:

  • Zależy od energii słonecznej – w pochmurne dni energii wytwarzanej jest o wiele mniej.
  • Duże koszty początkowe inwestycji
  • Energia robiona jest tylko w ciągu dnia gdy świeci słońce.

Dlatego wybierając ogrzewanie należy przeliczyć ceny inwestycji początkowej oraz późniejszego użytkowania. Ja wybrałem ogrzewanie na węgiel. Jak dla mnie najbardziej korzystne. Jednak może dlatego iż mam niewielki apartament. Moi znajomi ogrzewają ekogroszkiem apartament ma 300 m2 i jest dość wysoki. Cena ogrzewania w ich przypadku to około 5 tysięcy złotych. W moim będzie około 6 tysięcy przecież mam mniejszy dom. I dodatkowo fotowoltaika myślę że jako naturalny dom sprawdzi się. Zobaczymy jak będzie w przyszłości to rozwiązanie się sprawdzało, bowiem na kartce wszystko można policzyć i narysować. Coraz częściej wiele miast proponuje kasę za wymianę starego kotła na nowy. Dotyczy to często zmiany ogrzewania brudnego tzn ekogroszku na gaz czy prąd. Dokładnie taka usługa wystarcza na wymianę nowego pieca oraz inną instalację, jednak nikt nie mów o kosztach związanych z samy|jednym ogrzewaniem, które w pewnych przypadkach mogą drastycznie wzrosnąć. Każdy kto buduje apartament powinien sam| podjąć decyzję czym chce ogrzewać swój mieszkanie. Można zawsze poradzi się spółki, która rozpisze nam wstępną kalkulację. Musimy pamiętać również, aby wybierać firmowe kotły, na które oferowana jest gwarancja, ponieważ w razie awarii musimy mieć gdzie się udać. Gdyż w zimie długo bez ogrzewania domu nie poradzimy sobie.