Innowacyjne maskownice na kaloryfer w naszym apartamencie

Innowacyjne maskownice na kaloryfer w naszym apartamencie

Co zrobić kiedy grzejnik w moim apartamencie nie komponuje do lokalu. Na samym początku należy przemyśleć i wyszczególnić modele grzejników będących w sklepie.

Kategoryzacja kaloryferów ze powodu na:

  • materiał z jakiego są zrobione – stalowe, aluminiowe, żeliwne, kanałowe konwektorowe
  • miejsce montażu – ścienne, kanałowe oraz poziome, pionowe lub stojące
  • rodzaj połączenia – kaloryfery z podłączeniem krzyżowym ,bocznym lub dolnym rodzaj oddawania ciepła do domu (konwekcja oraz promieniowanie) – grzejniki płytowe, konwektorowe, członowe
  • metodę zasilania – na prąd, wodne czy system mieszany. Umieszczane w blokach tzw kaloryfery żeliwne były zakładane we wszystkich apartamentach i nikt nic złego w nich nie widział. Kaloryfery tego gatunku niestety nie są modne.

Ich główną cechą jest to, że długo oddają ciepło, a bardzo powoli się nagrzewają. Doskonale działają w ruchu grawitacyjnym. Są to najstarsze kaloryfery, które posiadają dziwną strukturę i nie pasują do nowych lokali.

Maskownica na kaloryfer

Są wyjątkowo duże i trudne w instalacji ale możemy powiedzieć na pewno o nich, że są trwałe. W tradycyjnych blokach które mają już po 70 lat, rzadko kto demontował kaloryfery na inne, jest to element który, zwyczajnie zupełnie nie podlegał wymianie ze powodu na wadliwość. Najprostszym chyba rozwiązaniem, ale i drogim jest ich wymiana na inne np. podłogowe, których nie ma na ścianie a są na podłodze, dzięki takiemu rozwiązaniu nasza przestrzeń się powiększy. Innym wyjściem są tzw maskownice na kaloryfery. Są one wyprodukowane z surowca, który może być dowolnie ozdabiany, ale również rożnego rodzaju portrety mogą być na nim drukowane. To nasze wnętrze wygląda super, a brzydki nieładny grzejnik nie rzuca się tak w oczy. Osłony wykorzystywane są zwykle w wnętrzach nowoczesnych, w których nieładny żeliwny grzejnik nie komponuje się. Kaloryfery instalowane teraz to przede wszystkim kaloryfery aluminiowe żeberkowe, które są małe i doskonale spełniają swoją funkcję. Posiadają one żeberka, które odpowiadają mocy grzewczej, zatem w zależności od wielkości pokoju można wyszukać odpowiednią ilość mocy, która niezbędna jest do ogrzania naszego domu.

Kaloryfery płytowe, które należą do najtańszych i prezentują się bardzo ładnie. Powinno się jednak zwrócić uwagę, aby kaloryfery tego typu były wykonywane w Polsce, a nie były to najpopularniejsze Chińskie rzeczy. Tutaj producenci często nie pozwalają, aby były one montowane w łazienkach, należy na to zwrócić szczególna uwagę.

Kaloryfery konwektorowe – blaszaną obudowa który pod spodem ma żeliwną rurę połączoną z radiatorem. Jak sama nazwa wskazuje, stosują one zjawisko konwekcji, które polega na przepływie dość dużej ilości powietrza z ogromną szybkością. Przy tego gatunku grzejnikach musimy zobaczyć podrywanie kurzu, który może skutkować zabrudzeniem, gdyż pozostaje on salony. Tego gatunku grzejniki konwekcyjne to np. ogrzewanie podłogowe, które użytkowane jest jeszcze częściej w kuchniach lub apartamentach. Rury montowane są w podłodze w różnej odległości jest to przeważnie 70 cm do 1,5 metra. Ich rozłożenie powoduje jaka ilość ciepła później będzie emitowana na poszczególny pokój. Rozwiązanie to jest niesłychanie funkcjonalne i estetyczne, gdyż posiadając takie ogrzewanie nie musimy już używać standardowych kaloryferów. Należy jednak wspomnieć, że przy ogrzewaniu podłogowym duża ilość kurzu jest w powietrzu i osiedla się w rogach, więc nie powinno się go używać w miejscach których śpimy.

Kaloryfery drabinkowe, mogą być one zasilane tradycyjnie przez wodę, ale także przez prąd. Można najczęściej je spotkać w salonach kąpielowych. Maja postać drabinki, dzięki czemu możemy na nich suszyć ręczniki po prysznicu. Są niezmiernie praktyczne i możemy je nabyć w wielu barwach.

Grzejniki dekoracyjne – są one na pewno eleganckie i zwyczajnie będą pasowały do naszego wnętrza. Odznacza się one bardzo istotną różnorodnością. Ważnym aspektem, na który musimy zwrócić uwagę ile taki grzejnik odstaje od ściany. Musimy na to zdecydowanie zwrócić uwagę, gdyż, aby nie okazało się, że polski ładny nowoczesny obraz w formie kaloryfera po prostu jest za duży i nie pasuje do mieszkania. Jest to niebywale efektywna kwestia, o której powinniśmy myśleć.

Maskownica na kaloryfer na co zwrócić jeszcze uwagę?

Bardzo ważną kwestią są regulatory, pokrętła przy kaloryferach, dzięki którym regulujemy temperaturę w bloku.

Tutaj istnieją ich dwa rodzaje zwykłe oraz termostatyczne.

  • Zawór zwykły – posiada przedziałek od 1-5 lub wartości temperatury. W zależności jaka temperaturę chcemy posiadać w lokalu na taki numer dajemy pokrętło, Jednak nie zawsze zdaje to zamierzony efekt. Zawory tego gatunku działają na zasadzie grzejemy i tyle nie odcinają dopływu ciepła tylko grzeją cały okres.
  • Zawór termostatyczny ma prostą formę i składa się z systemu popychacza, który odpowiada za ruch grzybka zaworu – odcinającego lub uwalniającego dopływ gorącej wody do grzejnika. Tutaj mamy już do czynienia z inteligentnym urządzeniem. Jeśli w mieszkaniu zastanie osiągnięta temperatura wtedy pokrętło zakręca dopływ gorącej wody do kaloryfera, który przestaje grzać.

Maskownica na kaloryfer jaki model

Więc tego modelu rozwiązanie jest coraz popularniejsze, al na pewno kosztowniejsze, dlatego jeszcze niewiele kobiet je używa. Naprawdę jeśli wolimy mieć komfort w naszym domu musimy zastosować tylko głowice termostatyczne. Należy też zwrócić uwagę, że czujniki termostatyczne mogą być nie tylko wodne ale też i gazowe. Działanie ich jest takie same. Warto tu przemyśleć czy chcemy demontować żeliwne kaloryfery i instalować nowe, czy postawimy na popularniejsze i kupimy maskownice na kaloryfer. To już wszystko zależy od naszego dochodu oraz czasu. Zakup osłony na kaloryfery jest oraz szybkie. Musimy tylko wejść dowolny sklep internetowy wybrać kolor, który nam odpowiada i umieścić go później samemu w bloku, a nasze wnętrze będzie prezentowało się ładnie. W przypadku instalacji nowych grzejników musimy zapytać najpierw spółkę, która będzie się tym interesować jaką moc i rodzaj kupić. Moc kaloryferów powinna być precyzyjnie obliczona i spójna z powierzchnią lokalu.