Wakacje, podróże, krajów w dobie pandemii

Wakacje, podróże, krajów w dobie pandemii

Każdy z nas myśli o podróżach i zwiedzaniu świata. Przecież nie każdy może sobie na to pozwolić. Dlaczego, a bo to dzieci, a bo to niestety posiadamy kolejne wydatki. Teraz dotarła do tego zaraza i niestety loty są znacznie skomplikowane. Cześć krajów wymaga testów na Covid, co wizaże się z kolejnymi wydatkami. Agencje podróży po podpisaniu umów z laboratorium obniżyły ceny, lecz i tak jest aktualne blisko 300 zł za głowę razy cała grupa – koszt dodatkowy 1200 zł. Natomiast jeżeli planujemy zrobić taki test na swoją rękę wtedy musimy uiścić aż 450 zł od osoby – kosmos. Testy antygenowe są tańsze, lecz nie wiele regionów je uwzględnia. Podróże są bardzo drogie. Część spośród nas bookuje tego typu wyjazdy poprzez biura podróży. Oglądając ich stronę internetową wybieramy kraj i liczymy propozycję dla nas. Jest to rzeczywiście dobre. Po wyborze gdzie możemysię udać wybieramy, gdzie chcemy zająć miejsca w samolocie, ale tutaj musimy pamiętać, iż ta propozycja jest płatna i nie musimy z niej skorzystać. Ubezpieczenie dodatkowy czynnik, który jest| standardowy. Przy zakupie wycieczki mamy 3 rodzaje do wyboru. Takie ubezpieczanie, które jest zawarte w wycieczce, dodatkowe na Covid i takie gdzie koszty leczenia są ogromne. Teraz biura wprowadziły jeszcze możliwość rezygnacji w 100% co to znaczy. Jeżeli przed wylotem test wyjdzie nam pozytywny to wówczas biuro podróży zwróci nam kasę. Niestety tegoż wariant ubezpieczanie są dość drogie i biura świetnie korzystają, nie mniej jednak warto jest je mieć bo czasy teraz są bardzo niebezpieczne. Rezygnacja ma także kilka ciekawych cech jeżeli będziemy chorzy lub np. skręcimy nogę czy pojawią się inne niedogodności to także możemy śmiało zrezygnować z wyjazdu. Pamiętajmy jednak, ze koszt podróży jest nam oddawany a ubezpieczenie już nie.

Jak wygląda podróżowanie na swoją rękę.

Tutaj sprawa już nie wygląda tak samo jak z biurem. Najpierw powinniśmy zobaczyć gdzie chcemy lecieć i czy możemy. Nie wszystkie regiony są teraz otwarte i można bez zastrzeżeń do nich wjechać. Warto przeczytać na stronach rządowych czy poszczególny kraj przyjmuje turystów bądź nie. Na przykład Chiny tutaj sytuacja nie wygląda miło. O czym potrafimy się przekonać z materiałów dostępnych na strona www. Pewna Polska wyjechała była zdeterminowana na kwarantanne, która miał trwać 3 tygodnie i testy. Nie wiedziała, że od miesiąca będzie w szpitalu bez kontaktu z środowiskiem dodatkowo każdy test wychodzi jej pozytywnie tzn wykonują oni 2 testy na Covid i właśnie po 2 negatywnych możemy opuścić szpital. Natomiast w jej przypadku| wykonują testy i cały czas jeden wychodzi niejasno. Pozostaje w klinice i prosi o ochronę. Moi zdaniem nie warto było kierować się i sprawiać sobie tyle problemów. Chiny są państwem dość wymagającym i nie warto ryzykować, no chyba, że wykonujemy w nim biznesy i potrzebujemy po prostu być. Wakacje to na pewno odpadają bo lepiej być free niż być zamkniętym od 5 tygodni.

Jeżeli już wybraliśmy kraj docelowy to teraz bilety. Ze względu na pandemię większość połączeń lotniczych jest niestety zawieszonych i niestety połączenia potrafią być nieco Zakupienie biletów to już jakiś sukces. Pamiętajmy, że czasem możemy dotrzeć na korzystne promocje i okazje cenowe bo wbrew pozorom mała liczba ludzi podróżuje na urlopy samemu. Po biletach ważny jest wybór motelu. Możemy skorzystać z serwisów widocznych w sieci jak np. hotel.com, które w naszym kraju jest chyba szczególnie znany. Warto w tym portalu jest się zarejestrować gdyż zbieramy gwiazdki i liczba rezerwacji w nim się liczy gdyż później mamy tzw zniżki i dość istotne. Ja zazwyczaj korzystam z bookingu jakoś jest dla mnie najbardziej prosty. Warto jest także wyselekcjonować opcje płatności na miejscu gdyż oszustów jest mnóstwo. Taka alternatywa jest o wiele kosztowniejsza ale na pewno warto jest z niej skorzystać. Polisa i tutaj jak szukałam pojawił się ogromny problem, bo kraje wyjazdowe ze powodu na Covid 19 oczekują byśmy posiadali zabezpieczenie które, pokryje koszty leczenia na Covid. Ofert jest zupełnie wiele, tylko nie ma ich jeżeli chodzi o rezygnację w przypadku pozytywnego testu. My jednak mam z czego się bardzo cieszymy. Linie lotnicze np. jak Emirates oferują także możliwość rezygnacji lotu jeżeli test wyjdzie nam pozytywnie i to jest bardzo korzystne podejście.

Przed samolotem o czym warto pamiętać?

Każdy kraj posiada własne restrykcje i warto zapoznać się co powinniśmy wypełnić przed wylotem. Wszystkie kraje mają tzw karty w których powinniśmy dodać, gdzie i na ile podróżujemy i nierzadko wygenerować specjalny kod QR. Osoby zaszczepione po Europie oczywiście poruszają się na zasadzie szczepienia i kodów wygenerowanych. Po powrocie do naszego kraju młodzież poniżej 12 roku życia jeżeli opiekunowie są zaczepieni nie mają izolacji. Jest to bardzo ciekawe wyjście, gdyż wiele nam to daje, a przecież szczepionek na Covid dla najmniejszych nie ma. Tak więc czy wolimy jechać sami lub jednak z agencją podróżny musimy ocenić sami. Stawki w agencjach są już naprawdę spore i słabo dalsze kierunki jak Dominikana czy Meksyk toż po prostu| kosmos finansowy dla rodziny 4 osobowej w 5 gwiazdkowym hotelu. Tymczasem ten wybór pozostawiam już wam i sami zdecydujcie. Ja preferuję latać sama bez pośredników, którzy mi tylko niepokoją i tworzą kłopoty.